Utangaçlık Duygusu

Utangaçlık duygusu tanım olarak; mahcubiyet, hakir görülme, hakaret ve aşağılanma gibi kavramlarla beraber buna eşlik eden duygularımızdır. Utangaçlık duygusu çocukluk döneminde 1-3 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Bu yaş dönemlerinde çocuğun yerine getirmesi gereken bazı görevleri vardır. Temel ihtiyaçlarımız olarak adlandırdığımız; yemek yeme, konuşmayı öğrenme, tuvalet eğitimi ve yetişkinlerin anlattıklarını anlamaya çalışmak gibi davranış biçimleridir.

Çocuklarınızı yetiştirirken davranışlarını oluşturma aşamalarında bazı aksamalar yaşanabilir. Çocuklarınız bu görevleri yerine getirmede zorluk yaşadığı noktalarda siz destek verebilirsiniz. Desteğinizi verirken fazla uyarıda bulunur ya da bu sorumlulukları yerine getirmede güçlük yaşadığı anları başkalarıyla paylaşıp şikayetçi olduğunuzda çocuklarınız çekimser tavırlar sergileyebilir. Bu duyguları anne-babalar yakınlarına anlattıkları noktada çocuklar kendilerini küçümsediğinizi, aşağıladığını ve ondan tiksindiğinizi düşünebilir. Bu süreçte çocukların düşünce yapısı eylemlerine yerleşmeye başlar.

Utangaçlığı tetikleyen durumlardan bazıları da; bireylerin içinde bulundukları sosyal çevre, yetiştirilme biçimleri ve hayatta üstlenmiş oldukları roller ile beraber kendilerine ekledikleri özelliklerdir. Bu durumda utangaçlık bazen aileden geçse de çoğunlukla yetiştirilme tarzıyla ile yetişkinlik dönemine kadar eklenerek devam etmektedir.

Utangaçlık Duygusunu Yaşayan Bireylerde Görülen Özellikler

Genelde sorumluluk duyguları güçlüdür ve sorumluluk almayı severler. Başkalarına destek olmayı, yardım etmeyi ve ihtiyaç duyulan kişi olmayı isterler. Kendilerinden çok başkaları için yaşamayı isterler böylelikle kendilerinden utanılacak kişi olmayı gizleyebilirler. Bu bireyler annelerine bağımlı olmayı ve annelerini utandırmaktan oldukça çekinirler. Çocukluk dönemlerinden beri utangaçlık duygusu eşlik ettiği için; duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanırlar. Kendilerini değersiz ve önemsiz hisseder, kimsenin onları önemsemediğini düşünürler. Utangaçlık duygusuna yoğun suçluluk duygusu da eşlik eder. Özgür olmak isterler ancak özgürlükten korkarlar bunun sebebi de utanacak davranışlar sergileyebilirler.

Utangaçlık duygusundan kurtulmak için; kişinin kendisini sevmesi ve kendisine saygı duyması gerekmektedir. Kendini önemli ve değerli hissetmesi gerekmektedir. Eğer daha az sorumluluk alırsa kendisini daha özgür hissedebilir. Bunları başarabilen kendisini keşfedecek ve ihtiyaçlarının farkına vararak, ruhsal açıdan daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

 

Sizlerde utangaçlık duygusunu merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.WHATSAPP İLETİŞİM