Tripofobi

Günümüzde pek yaygın olmayan, kişinin korku ve hissettiği tehlike karşısında fizyolojik olarak dışa vurulan bir tepki durumudur. Fobiler bizlere endişe veren ve bilinçsiz olarak verdiğimiz tepkilerle beraber yaşanılan bir dizi süreklilik durumudur. Birey herhangi bir durumla ilişkili olarak korkma hali yaşayabilir. Tripofobi halk arasında bilinmeyen bir çeşit delik fobisi olarak bilinen bir fobi çeşididir. Tripofobi birçok kümenin birbirine yakın şekilde dizilimi ya da delikli şekilde sıralanmış olması bireylerde tiksinme gibi durumları yaşatabilir.

Buna örnek verilecek olursa delikli sünger ya da çilek gibi nesnelerin kişide rahatsızlık yaratması durumudur. Tripofobiye neyin neden olduğu tam olarak açıklanamamış olsa da, yılan delikleri gibi örnekler verilebilmektedir. Yapılan eski araştırmalarda daha çok yuvarlak ve delik gibi şekillerden kaynaklı olduğu ileri sürülmektedir. Yapılan yeni çalışmalarda bazı hastalıklarla bağdaştırılıp bu rahatsızlığın nedenleri arasına alınabilir. Suçiçeği ve kızamık gibi hastalık sonrasında yuvarlak şekilde oluşması sonucu tiksinme ve kusma gibi eylemlerin gerçekleşmesi halinde tripofobi oluşabilmektedir.

Tripofobi Belirtileri Nelerdir?

Bir fobi çeşidi olan tripofobi; düzensiz ve küçük kümeler halinde bulunan nesneleri içermesidir. Kişi tripofobi ise karşılaştığı durumlarda tiksinme ya da kusma gibi eylemler gerçekleşebilir. Birey buna maruz kaldığında korku ve endişe yaşayabilir. Tam olarak belirtiler kısmı henüz netleşmemiş olsa da araştırmacılar karşılaşılan durum karşında geçmişe yönelik travmatik olaylara denk gelmektedir. Bireylerde çeşitli fizyolojik ve psikolojik semptomlarla gözükmektedir. Herhangi bir tıbbi tanı koyabilmek için testler geliştirilmemiştir. Tripofobi diğer fobiler gibi nüksetme halindedir. Fobiniz tetiklendiği zaman başa çıkabilmek için destek almış olmanız ve fobiniz ne olduğuna dair bilgilere sahip olmuş olmanız sizlere bu noktada fayda sağlayacaktır.

Kişi tripofobik ise; karşılaştığı durumlarda nefes darlığı, titreme, korku, tiksinme, terleme, kaşıntı, bulantı, baş dönmesi ve durumdan kaçma istediği ile kendini göstermektedir. Tedavi için belirtilerin tripofobik olup olmadığın nörolojik açıdan değerlendirilebilmesi için bir takım tetkikler yapılabilir. Genellikle psikoterapi ve ilaç tedavisi eşliğinde terapi bireyin durumla baş edebilmesine yardımcı olmaktadır.

Sizlerde Tripofobiyi merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

Bir cevap yazın