Sadakat Sorunu

Niçin bazılarının ilişkileri bitiyor, bazılarının ise devam ediyor ya da sadakat sorunu nedeni ile büyük yara alıyor? Bitmek bilmeyen bu tartışmaya birkaç zaman önce bir yenisi eklendi. Malum aldatma geninden söz eden araştırmalar hakkında onca şey yazıldı çizildi ki, muhakkak okumuşsunuzdur fakat yine de küçük bir hatırlatma yapalım. Bazı biyologlar tarafından yapılan bu araştırmanın sonuçlarına göre bir ilişkide birlikte olduğu insanı aldatan bireylerin genetik bir değişime sahip oldukları ve bu genetik değişikliğin bireylerin sadakat anlayışlarını ve davranışlarında farklılıklara yol açtığını iddia etmişti ve bu araştırmaların sonucunda ortaya çıkan iddia bundan ibaretti: Bazı bireylerde bulunan bu değişik gen, bedenin bağlanma hormonu olarak bilinen vasopresinin zihinde salgılanışını etkiler ve bu da bazılarını daha sadakatli bazılarını ise daha aldatmaya meyilli kılar. Aldatma sonucu sadakat sorunu da ortaya çıkmış oluyor.

Bilim dünyasında bu gibi durumlar oldukça araştırılır ve dur durak bilmez. Yeni araştırmalar bu iddiayı da şimdi farklı bir noktaya sürüklüyor. Sadakat vakit içinde kazanılan ve öğrenilen bir şeydir. Bazı insanlar bütünü ile kendi tercihlerine dayalı olarak, en baştan çıkarıcı alanlarda bile eşine sadakati koruyabiliyor. Sadakat düzeyini belirlemekte olan şey tamamen farklı bir şeydir. Bireyin sadakati büyük ölçüde eşinin kendi yaşamını ne kadar etkilediği ya da ufkunu ne kadar büyüttüğü ile ilgili. Yani bazı durumlarda ilişkiler eş ile karşılıklı birer büyüme sağlıyor. Bazı ilişkilerde ise, büyüme sınırlı oluyor ve ilişkinin başlamasından bir zaman sonra sona eriyor. Kişilerden biri ya da her ikisi de birbirlerine olan ilgiyi kaybediyor. İşte o zamanda sadakat sorunu karşımıza ciddi anlamda bir problem olarak ortaya çıkıyor.

Sadakat sorununu çözmek için neler gerekiyor?

Fakat bir ilişkide karşılıklı olarak yeni şeyler getirmeye, eşinizi zenginleştirmeye ve büyütmeye devam edebildiğiniz sürece sadakat sorunu yaşanmıyor. Yeni oluşan ortak heyecanlar ilişkiyi vakte karşı zırhlandırıyor ve ilişkide karşılıklı tatmin duygusunu oldukça arttırıyor. Fakat her ilişkide böyle bir şey mümkün değil. İlişkilerin sadece yüzde onunda dört senelik birliktelik sonunda eşler aynı başlangıçta duymuş oldukları tatmin ve mutluluğu hissediyorlar. Yine çok az olmakla beraber birlikteliklerinin otuzuncu ya da kırkıncı yılında, en başta da olduğu gibi aşk ve mutluluk duyan kişiler de yok değildir. Yani ömür boyu süren bir aşkın mümkün olduğu gerçektir. Peki bu durumun bir reçetesi var mıdır? Tabii ki yenilik. Yenilik oldukça bu mümkün bir hale gelmektedir. Bunun yanı sıra sağlıklı ve iyi bir diyalog oldukça çok önemlidir. Belirlenmiş aralıklar ile eşiniz ile oturup kafa kafaya ve kendiniz için bir aylık liste hazırlayın. Bu listeye de şimdiye kadar yapmamış olduğunuz heyecan verici ya da beraber paylaşmaktan hoşlanacağınız herhangi şeyleri ekleyin. Bu sebeple sadakatin sırrı genlerde değil de siz eşlerde saklıdır.

Sizlerde sadakat sorunu yaşıyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.WHATSAPP İLETİŞİM