Romantik İlişkilerde Aldatma Eğilimi

Romantik ilişki kavramı iki karşı cins ya da aynı cinsiyette bireylerin duygusal anlamda birbirlerine karşı duydukları sevgi anlamına gelmektedir. Bir bütünlük ve ilişki içerisinde bulunma durumudur. Romantik ilişkilerde aldatma eğilimi genellikle her iki tarafın birçok şeyi tüketme durumunda ortaya çıkmaktadır. Tüketmiş olduğumuz her şey bizleri aldatmaya itebilir. İlişkilerde her şeyin yaşanmış olması da bu duruma eşlik eder. Genel anlamda insan tüketmeye meyillidir. Bunların başında da keşfetmeye karşı koyamamak ve her şeyin hemen gerçekleşmesini isteme talebidir.

Bireyler ikili ilişkilerde genel anlamda bir çerçeveye her şeyi sığdırmak isterler. Ancak bu sınırları olan çerçeve içerisinde kendilerini ve duygularını kaybedebilirler. Bizler çerçeveyi ancak kendi özel alanımız için tutarlı bir şekilde oluşturursak sağlıklı bir ilişki içerisinde olabiliriz. Bu çerçeveyi ikili ilişkilerde de koruyabilirsek eğer bazı noktalar gizli kalmak durumunda olacak. Bu durumda karşı taraf keşfetme anlamında daha istekli olacaktır. Bu da ilişkinin tüketmesini ve aldatmanın önüne geçecektir.

Neden Aldatırız?

İnsan doğası gereği çoklu ilişki deneyimine açık haldedir. İstediğimiz her şeye sahip olma imkanı bizleri bu duruma açık hale getirir. Aldatmanın birçok sebebi ve çeşidi vardır. Duygusal, fiziksel, cinsel, duyumsal, işitsel ve düşünsel olarakta aldatabilir. Şuan ki toplumda istediğimiz her şeye ulaşabilme imkanı da aldatma için açık bir kapı haline gelmektedir. Artık değer verme duygusunu yitirmeye başladığımız bu dönemlerde aldatma durumu oldukça normal karşılanmaktadır.

Duygusal açıdan yetersiz hissettiğimiz de aldatma ihtiyacı duyabiliriz. Ya da partnerimizle paylaştığımız birçok şeyin yetersiz olması da bizi aldatmaya itebilir. Duygusal ve fiziksel aldatma dışında birçok aldatma durumundan bahsedebiliriz. Görsel ve duyumsal anlamlarda da aldatma durumu olabilir. Bazı durumlarda erkeklerin bunu bir güç metodu olarak kullandıklarını ya da yetersizlik duygularıyla da aldatmaya yöneldiklerini biliyoruz.

Aldatma Eğilimi Düzelebilir?

Bu durumu engellemek için önce sebebine inmeliyiz. Neden aldatırız? Bunun üzerinde düşünmeliyiz. Bunun cevabı bulunduğunda nasıl bir yol izlememiz gerektiğine karar vermeli ve dirençli olmalıyız. Hiçbir birey bilinçli olarak aldatmak istemez. Aldatma eğiliminin sebepleri neler olabilir bu incelenmelidir. Aldatmayı düşündüğümüz anlarda ne hissettiğimize odaklanmalı ve gerekirse destek almalıyız.

Kendimize ve hissettiklerimize hâkim olamıyorsak bunu düşünmeli ve ona göre hareket etmeliyiz. Ne istediğimizi bilmeli ve karşı tarafla empati kurmalıyız. Bu duyguları yaşarken nasıl hissettiğimize bakmalıyız. Odağımızı aldatmaya değil neden aldatırız ona vermeliyiz. Unutmamalıyız ki aldatma bir ihtiyaç değildir. Kişinin karakter yapısıyla ilgilidir. Bu yapıyı da ancak düşünce olgusuyla değiştirebiliriz.

 

Sizlerde romantik ilişkilerde aldatma eğilimi konusunu merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.