Panik Atak ve Tedavisi

Panik atak ve tedavisi, birden bire başlayan ve zaman zaman kendini tekrar eden korku, endişe, sıkıntı gibi hisleri içinde barındıran can sıkıcı bir psikolojik rahatsızlıktır.
Panik atak nefes almada zorluk çekmek, terleme, çarpıntı, titreme, karın ağrısı, mide bulantısı, ölüm korkusu, delirme korkusu ya da kontrolünü kaybetme gibi farklı zihinsel ve bedensel belirtilerin ön planda olduğu, tekrarlayıcı ve beklenmedik panik ataklara giden çok sık görülen bir hastalıktır. Fakat panik atak sadece panik bozukluğunda görülmez. Herhangi bir anksiyete bozukluğunda ve diğer psikolojik hastalıkların seyrinde de panik atak görülebilir.

Bireyin genel görünümünde panik atak yaşamadığı sürece belli bir farklılık yoktur. Fakat panik atak esnasında kişi oldukça telaşlı ve endişeli olabilir. Sesi titrer, rahat konuşamaz. Korku en temel olan duygudur. Şiddetli bir delirme korkusu, ölüm korkusu, kontrolünü kaybetme korkusu oldukça belirgindir. Panik atak ya da nöbet geçtikten sonra bireyde temel hakim duygusu tekrardan panik atak yaşama korkusudur. Nöbet ve atakları dışında kişide beyinsel beceriler olağandır. Ancak atak sırasında beyinsel karışıklık, çevresini ve kendisini değişmiş olarak algılama yaratabilir.

Fiziksel belirtiler arasında titreme, terleme, çarpıntı, göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, nefes alıp vermede zorluk, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılma hissi gibi değişiklikler yer alır. Uzmana başvuran bireyde yukarıdaki sayılmış olan şikayetlerin birey tarafından ifade edilmesi ya da uzman tarafından bu belirtilerin olup olmadığını sorgulanması bulguları meydana çıkaracaktır. Bireyin şikayetleri aynı zamanda uzman için birer bulgu olacaktır.

Bu gibi şikayetleri olan hastalar psikiyatriste mutlaka başvurmaları gerekmektedir. Uzmanlar tarafından hastalar, hem ayırıcı tanı, hem panik bozukluğu hem de eş edebilecek olan organik hastalıklar yönünden değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sonucunda hastaların tanısı netleşerek gerekli tedavi yöntemleri uzmanlar tarafından başlatılır.

Panik atak tedavisi için neler yapılmalıdır?

Böylesine gürültülü ve bireyin rahatını bozan bir hastalık olmasına rağmen panik atak ilaç tedavisine yaklaşık olarak yüzde 75 oranında yanıt vermektedir. Psikoterapilerin de panik atak hastalığının tedavisinde pek çok önemli bir yeri olduğu bilinmelidir. Panik atak belirtileri yaşayan bireyler öncelik olarak uzmana başvurmalıdır. Panik atak tanısı konulan hastalar en iyi bir biçimde tedavisi için uzman tarafından belirtilen ilaç tedavisini ve psikoterapi süreçlerine düzenli bir biçimde devam ettirmelidir.

İlaç tedavisinden daha sonra bazen geçici olacak bir şekilde kolay sinirlenme, uyku problemi, hiperaktif davranışlar görülebilir. Bu gibi yan etkiler iki hafta ile birkaç gün arasında kaybolur. Yan etkiler sebebi ile ilaç tedavisi uzmana sorulmadan kesilmemelidir. Tedaviye başladıktan sonra hasta kendini olduğundan daha iyi hissettiği zaman kendi tedavisini sonlandırmamalıdır. Vaktinden önce sonlandırılan tedavi rahatsızlığın daha hızlı bir şekilde yeniden meydana çıkmasına neden olabilir. Bu sebep ile uzman ile tedavi üzerinde işbirliği devam etmeli rahatsızlığın kontrolü ve sonlanması için oldukça büyük önem arz etmektedir.

Sizlerde panik atak geçirdiğinizi düşünüyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.WHATSAPP İLETİŞİM