Öfke Problemi

Öfke problemi, hoş olmayan durumlara karşı adı verilen temel bir duygudur. Gündelik hayatta sinirimizi bozan pek çok olay ile karşılaşırız. Trafik sorunu, sıkıştıranlar, iş yerinde işini doğru düzgün yapmayanlar, hakaret edici laflar söyleyen patronlar, dengesiz hareket eden müdürler, anlayış göstermeyen arkadaşlar, bunaltıcı ve baskıcı ebeveynler ve aşırı hırs gibi durumlar bazılarıdır. Bu tarz olaylara uygun tepkiler verildiğinde, öfke aslında gayet sağlıklı bir durumdur. Birçok insan bu konularda tepkisini direkt olarak gösterir. Ya kavga eder, ya bağırır çağırır ya da orayı burayı kırıp döker. Bu duyguları kontrol edemediğimiz takdirde kendimize hasar verebiliriz ya da sosyal ilişkilerimizi olumsuz bir yıkıma uğratabiliriz.

Kimi insanda tepkisini için atar ve böylelikle kendi içinde biriktirir. Bu grupta olan insanlar genel olarak “her şeyi içime atıyorum”, “kimseyi kırmak istemiyorum,” “hayır demeyi bilmiyorum” gibi kelimeleri kullanan insanlardır. Bu tür insanlar öfkelerini kendi içlerinde biriktirirler. Stres kişinin vücuduna girdiği zaman bir biçimde çıkacak yol arar. Gündelik hayatta biriktirmiş olduğumuz kızgınlık ve streste bize olumlu bir şekilde dönüş sağlar. Küçük oluşan stresler birikir ve bir eşik üstü gibi uyaranlar ile karşılaşıldığında ise dışarı çıkar. Öfke patlaması yaşayan kişilerin pek çoğu olayları tetikleyen etkenlerden ziyade bu biriktirilmiş öfkeyi yaşarlar.

Öfke probleminde bazı ortaya çıkan tepkiler

• Kalp atışları hızlanır ve kan basıncı artar.
• Nefes alıp vermede düzensizlikler oluşur.
• Aşırı gerginlik ve stres
• Kavga sırasında bireye ya da herhangi bir nesneye yönelik şiddet uygulanması

Öfke kontrolü genel olarak çocukluk çağından başlar ve beynin ön bölgesinin bir işlevidir. Yanış tutumlar ve kötü çocuk yaşantısı çocuklarda öfke kontrolünü bozar. Öfke kontrol bozukluğu yaşayan kişilerde mutluluk hormonu ismi verile serotonin hormonunun çalışmasında da bir problemin olduğu bilinmektedir.
Epilepsi gibi oluşan beyin hastalıkları da öfke kontrol bozukluğuna neden olabilir. Bazı epilepsi türleri bayılmalar ile değil de öfke patlamaları ile kendini gösterir. Eğer ki tedavi edilmez ise çocukta davranış problemleri oluşur. Bu bireyler bazı durumlarda kendilerini kaybederler. Daha sonrada o an film koptu bende, her şeyi kırdım döktüm, sonrada pişman oldum derler. Yakın çevresindeki ve okul arkadaşları tarafından dışlanmakta bir öfke nedenidir.

Kişinin fiziksel kusurlarının olması öfkeye yol açabilir. Kişiler “şişko, dört göz” gibi takma isimlere maruz kalırlar ise öfke davranışı oluşabilir. Bir diğer konu ise ailesi tarafından şiddet gören çocuklar. Bu çocuklar saldırganlık durumunu birer sorun çöme yöntemi olarak benimserler. Öğretmenleri ya da ailesi tarafından önemsenmemek, değer görmemek bir saldırganlık etkenidir. Kişi normal yollardan dikkat çekemediğini görünce agresifliği ve öfkeyi kullanacaktır.
Televizyonda da şiddet içerikli görüntüler ile karşı karşıya kalan kişiler için öfke probleminin arttığı tespit edilmiştir.

Sizlerde öfke problemi yaşıyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.