Öfke Kontrol Bozukluğu Tanısı

Öfke temelde hoşnut olmadığımız durumlara karşın verdiğimiz en temel ve ilkel duygulardan biridir. Öfke kontrol bozukluğu tanısı; genelde öfke duygusunu kontrol edemeyen ve atağa geçen bireylere konulan bir tanı çeşididir. Günlük hayat içesinden birçok sebepten ötürü sinirlerimiz bozulabiliyor. Örnek verecek olursak, hayatımızın karmaşası, iş yoğunluğu, trafik durumu, anlayışsız, baskıcı, aile üyeleri ve sosyal çevremiz ve verdiğimiz kararlar gibi birçok etmen bizlere öfke duygusuna yöneltmektedir. Yaşadığımız tüm kötü durumlara karşı uygun tepkiler verdiğimiz noktada, öfke sağlıklı bir duygu durumudur. Eğer bizler bu duygu durumu kontrollü kullanamazsak sorun işte orda ortaya çıkmaktadır.

Bazılarımız öfkeyi dışa vurmakta sıkıntı yaşar ve genelde içinde atmaya kullanır. Bu durum dışa vurumdan daha tehlikeli olabilmektedir. Kişi öfkesini yansıtamadığı zaman stres hormonları gün geçtikte birikmeye başlar ve olmadık noktalarda kendini gösterir. Stres dışa vurumda fizyolojik rahatsızlıkların dahi altında yatan sebeplerdendir. Öfkeyi en üst seviyede yaşayan kişilerde tamamen biriken duygu durumları mevcuttur. Öfke anında; kişi aşırı stresli ve gergin olur, nefes almada kontrolsüzlük yaşar, kan basıncı artar ve kalp atışları hızlanır ve şiddet uygulayabilir.

Sebepleri Nelerdir?

Öfke sorunu genelde çocukluk çağından itibaren başlamaktadır. Çocuklukta yaşanmış travmalar, kötü deneyimler, iyi olmayan yaşam koşulları ve yanlış tutumlar öfke kontrolünü bozmaktadır. Öfke kontrol bozukluğu yaşayan kişilerde yapılan araştırmalara mutluluk hormonunu arttıran serotonin işlevinde sıkıntıların olduğu belirtilmiştir. Epilepsi rahatsızlığında da öfke kontrol bozukluğu sebebi vardır. Çocukluk ve ergenlikte yaşanan cinsel istismar ve ihmal de öfke kontrol bozukluğuna zemin hazırlamaktadır.

Öfke Kontrolsüzlüğü Sonucunda;
Kalp hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, ruhsal bozukluklar, genlerde de farklı fizyolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Tedavisi?

Öfke kontrolü bir duygu durum olduğu için ruhsal hastalıklar kısmına daha uygundur. Bu sebeple öfke kontrolü yaklaşımlı psikoterapiler tedavide oldukça yaygındır. Öfke ilkel bir duygumuz olduğu için amaç öfkeyi ortadan kaldırmak değil, öfkeyi kontrollü bir şekilde kullanabileceğimiz noktaya getirmektir.

Aynı zamanda geçerli sebeplerin varlığı doğal olarak öfkelenmemize sebep olur buda çok doğal ve normaldir. Travma nedenleri bilindiği noktada farkındalık kazandırılarak ve bazen de kontrollü ilaç kullanımı da öfkemizi kontrol etmemize yardımcıdır. Belli bir dozda öfke yaşamsal faaliyetler bakımından normal karşılanır. Bunu kontrol altında tutabildiğinizde öfke kontrol bozukluğunu atlatmış olacaksınız.

 

Sizlerde öfke kontrol bozukluğu tanısını merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

Bir cevap yazın

WHATSAPP İLETİŞİM