Obsesif-Kompülsif Bozukluk (takıntı bozukluğu)

Kaygı türünde bir rahatsızlık olan obsesif-kompülsif bozukluk (takıntı bozukluğu), bireyleri tekrarlayan eylemler ve düşünceleri içerir. Bireyleri kısıtlayan ve bir döngü içine alan kaygı bozukluğu türü içinde yer alır. Tekrar eden ve stres yaratan davranış biçimleri ve düşünceler toplamı da sayılabilir. Görüntülü, ses, düşünce ve korkularla beraber devam etmektedir. Kişiler bunları yaşadığında huzursuz hissederler ancak yapmaktan ve düşünmekten kendilerini alıkoyamazlar. Obsesyonların bazı durumları eyleme (kompülsiyon) dönüşmediğinde rutinleri bozulacağına dair takıntılı ritüelleri vardır.

Ritüeller gerçekleştiğinde takıntılı düşünceler önlem olarak kullanılmaktadır. Yapılan ritüeller bir süreliğine stresi ve kaygıyı durdurur. Bu durum hayatındaki tek döngü haline gelebilir. Kişinin tüm zamanın harcanmasına ve normal hayat sürecinde de bir takım engellemeler yaratır. Bu takıntı bozukluğunun bilinen birçok sebebi mevcuttur. Araştırmalara bakıldığında altında yatan önemli sebeplerden bir bireyin cinsel istismar ve ihmale uğramış olmasıdır. Buda günümüzdeki temizlik takıntısına örnektir. Biyolojik ve çevresel faktörlerin de bunu tetikleyen önemli noktalardan biri olduğunu söylemek mümkündür. Çevresel faktörler önemli ölçüde rol oynamaktadır. Bunlar yaşamsal değişiklikler, sevdiği birinin kaybı, ikili ilişkilerde kaygılar, iş veya okul değişikliği ve hastalık süreci gibi sebeplerde etkilidir.

Genel Belirtiler Nelerdir?

Obsesyon belirtileri; rezil olmaktan ve hata yapmaktan korkmak, günahkâr düşünmeden korkmak, başkalarına zarar vermekten korkmak, sürekli güvence istediği ve kuşku, sosyal anlamdan kabul görmemekten korkmak, mikrop bulaşması ve kusursuzluk, düzen, simetri takıntılığı gibi durumlardır.

Kompülsif belirtiler; sürekli tekrar eden el yıkama, duş alma, kilit, ocak kontrol etme, biriktirme ve toplama, sürekli bir takım şeyleri düzenleme, belirli kelimeleri tekrar etme, belirli bir sayıda iş yapma, el sıkışmayı ve kapı kolu tutmama gibi daha birçok eylemi gerçekleştirme durumudur.

OKB Tedavisi?

Obsesif-Kompülsif bozukluğu herhangi bir müdahale olmadan kendi kendine tedavi olunabilir bir rahatsızlık türü değildir. Mutlaka destek alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bu konuda iyi terapi yöntemlerinden biri olan bilişsel davranışsal terapi ve ilaç tedavisiyle mümkündür. Terapide kişinin korkularıyla yüz yüze gelerek atlatılması sağlanmaktadır. Eylemlerinin ve düşüncelerinin yavaş yavaş azaltılarak giderilmesinde farkındalık kazandırılır.

İlaç tedavisi durumu ağır ciddi anlamda yaşamsal faaliyetlerini gerçekleşmesine mani olduğu durumlarda tavsiye edilir. Eğer hasta ilaç ve bilişsel terapiye yanıt vermiyorsa; eloktrokonvusif terapi (ekt) ile beyindeki nörotransmitterlerin salınmasına yardımcı olur. Önemli noktalardan biri ise erken teşhistir. Erken teşhis tedavi süresini azaltmaktadır.

 

Sizlerde obsesif-kompülsif bozukluk (takıntı bozukluğu) merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

Bir cevap yazın

WHATSAPP İLETİŞİM