Negatif Düşüncelerin Hayatımızdaki Yeri

Düşünceler hayatımızda kendimizi anlamlandırdığımız andan itibaren yer alır. Birçok düşünce çeşidi vardır. Negatif düşünmekte çağımızda en çok konakladığımız noktalardan bir tanesidir. Bildiğimiz şeylerden biri neyi düşünürsek neyi yaşamak istersek onu düşünür ve hayatımız o yörüngede hareket eder. Negatif düşüncelerin hayatımızdaki yeri yadsınamayacak ölçüde etkili bir alanı kapsamaktadır.

Peki nedir bu negatif düşünceler? Güzel şeyleri hayal ettiğimiz gibi hayatımızda yaptığımız hatalardan kaynaklı, korkulardan, kabul görmemekten, yanlış yapmaktan ve önemsenmemekten korkarız. Tüm bu düşünceler bizleri her şeyi negatif düşünmeye ve olumsuzlukları takip etmeye iter. En çokta yaptığımız hatalardan dolayı tekrar güzel şeyler yaşamayacak gibi düşünmeye ve öyle yaşamaya başlarız. Bu durum bizleri içinden çıkılmaz duygu durumlarına girmemize sebep oluyor.

Aslında negatif düşünmek birçok insan için kolaya kaçmak diyebiliriz. Çünkü birey daha iyisinin olacağı cesaretine kendisini odaklayamaz ve kolaya kaçmak ister. Evet aslında temel nokta kolaya kaçmak; nedeni de çok basittir toplum olarak depresif duygular yaşamaya oldukça elverişliyiz. Her şey güzel olacak, bugün harika bir gün olacak, kendimi yarın da öbür günde bugünden çok daha iyi hissedeceğim vb. bu cümleleri kurmak bazıları için gerçekten çok zorlayıcı. Evrenin enerjisine hiç inanmıyoruz. İnanmış olsaydık negatif düşüncenin getirdiği negatif eylemleri görür ve hayatı kendimize nasıl zindan ettiğimizin farkında olurduk.

Negatif Düşüncelerden Nasıl Kurtulacağız?

Öncelikle toplum için yaşamadığını düşünmeli ve kendin için bencil olmayı sağlaman gerekiyor. Bu uzaktan görüldüğü kadar kötü bir şey değil aksine seni sen yapan değerlerinle tanışacak ve özel hissedeceksin. Kendini güzel görmen ve kendin için yaşaman sevdiklerine yaptığın bir haksızlık değil önce bu konuda kendini tanı. Yaşadığın tek olumsuz olay için tüm hayatının kötü geçeceği düşünüyorsan henüz yaşamaya başlamamışsın demektir. İlk adımı at ve negatif düşüncelerden kurtul. Bu hayatı yaşarken daha anlamlı yaşamak istiyorsan; hatalarla dolu geçmişin olacak, başarmak isteyipte defalarca yenildiğin zamanlar olacak, yere düşecek defalarca kalkacaksın ama en kolaya kaçıp ‘nasılsa yine olmadı’ deyip yerde oturmayacaksın.

Ne istediğine karar verecek ve hayatı yaşarken iyisiyle kötüsüyle yaşamayı bileceksin. Ancak bazı şeyleri bilebildiğinde olumsuz düşüncelerini bırakıp hayata daha güzel ve olumlu bakacaksın. Cesaret etmezsen negatif düşünceler eşliğinde hayatın dümdüz devam eder. Farkındalık yaratmak istiyorsan korkmayacak ve bu düşüncelerle savaşmayı bileceksin. Pozitif düşünerek istemek; açmak istediğin kapıları zorluklarla da olsa açmanı sağlayacak. Negatif ve pozitif düşünen de, hayatı istediği gibi yaşayacak cesarete sahip olacak olanda sensin. Unutma ki seni yenecek tek şey yine sensin.

 

Sizlerde negatif düşüncelerin hayatımızdaki yerini merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

Bir cevap yazın