Mutluluğun Anlamı

Mutluluğun anlamı üzerine milyonlarca kitap yazılmış, film çekilmiş ve şarkılar söylenmiş olsa da, mutlak bir mutluluktan söz etmek mümkün müdür? Sizde hayatınızın belirli bir döneminde muhakkak gerçek anlamda mutlu olup olmadığınızı, mutluluğun neye karşılık düştüğünü merak edip sorgulamışsınızdır. O halde bide beraber bakalım mutluluğun hangi noktasında olduğumuza. Harvard Üniversitesinde yaklaşık 75 yıldır devam eden ‘mutluluk nedir’ araştırması nihayetinde son buldu. Neden bu kadar uzun sürdüğüne değinecek olursak; bizler hayatlarımızın başlangıcından sonuna kadar mutlak bir mutluluk arayışı ve mutlu yaşam kavramıyla hayata bakmaktayız.

Peki bu mutluluğun bir kaynağı var mı? Varsa nerede ve nasıl elde edilir? Mutluluğun kaynağı tam olarak bizleriz. Bizim yaşam biçimimiz, değerlerimiz, düşüncelerimiz ve düşüncelerimizin eylemleri ile nasıl elde edeceğimize karar vermiş olacağız. Mutluluk kavramı her birey için farklılıklar nüksetse de genel hatlarıyla bakıldığında, para, aşk, şöhret, başarı, aile ve sağlık gibi konularla bağdaştırmak uygun olacaktır. Mutluluğa ulaşmanın farklı yolları olsa da nihai durumda mutlu olmak hedeflenmektedir.

Mutluluğun Asıl Cevabına Ulaşabildik mi?

Her sorunun olduğu gibi bu sorunun da elbet doyumsanmış bir cevabı muhakkak var. Mutluluk kime ve neye göre dediysekte araştırmalar asıl cevabının yine içimizde olduğuna kanaat getirdi. Evet, mutluluk içimizde. Daha da somutlaştırmak gerekirse; mutluluk parada, ne kadar takipçinizin olduğunda ya da çok büyük işler başarmakta değil. Asıl mutluluk derinlemesine yaşadığınız insani ilişkiler içinde… Yapılan araştırma sonucunda kendinizi teslim edeceğiniz insanlara sahip olmanın, koşulsuz güvenebileceğiniz insanların olması sinir sisteminizi rahatlattığını, fizyolojik ve ruhsal acılarınızın azaldığını gösteriyor. Yaşadığınız hayatta gerçek anlamda mutluluğa ancak ilişkilerinizin derinliği ve gerçekliği ile ulaşabilirsiniz.

Bu süreçte önemli olan ne kadar çevrenizin olduğu, ne kadar iyi giyimli olduğunuz ya da tatile en iyi yerlere gidebiliyor olmanız değil. Önemli olan bu süreçte yakınlık içerisinde olduğunuz duyguları kaliteli yaşayıp yaşamadığınızdır. Bu kişiler ile ne kadar yakın olduğunuz ve kurduğumuz bağların anlamlı ve derin olmasıdır. Evet, ortalama sonuca baktığımızda mutlu bir hayatın sırrı; aileniz, arkadaşlarınız ve yakınlık ilişkisi içinde olduğunuz kişiyle ilişki durumunuzun sağlamlığına, gerçek ve sağlıklı ilişkilere dayanıyor. Yaşadığımız ilişkileri sorgulamalı, eleştirmeli ve düşünmeliyiz. Nesnelere anlam yüklemeyi bırakmalı, insanlara ve değerlere anlam yüklemeyi öğrenmeliyiz.

 

Sizlerde mutluluğun asıl cevabına kendi içinizde merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

Bir cevap yazın

WHATSAPP İLETİŞİM