İnternet Bağımlılığı

İnternet bağımlılığı, kişilerin internet üstünde kontrollerini kaybetmesi ile başlayan, vakitle bireyde patolojik hastalıklara sebep olan ve uzman ile tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

İnternet bağımlılığının nedenleri nelerdir?

Genel olarak internetin hayatımıza girmesi ile internet bağımlılığı meydana gelmiştir. Fakat bireyin teknoloji kullanımı üstünde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi itibarsız kullanması pek çok ciddi hasarlara neden olmuştur. Teknoloji ve internet bağımlılığı diğer türdeki bağımlılıklarda olduğu gibi bireyin bağımlısı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında meydana çıkan bir yoksunluktur. İnternet bağımlılığı, her cinsiyette ve her yaşta görülmektedir. Fakat erkeklerde görülme olasılığı, kadınlara göre iki, üç kat daha fazladır. Kadınlar daha çok okuyarak ve sohbet programında zaman geçirir iken erkekler ise daha çok şiddet, savaş ve spor gibi oyunları tercih ettikleri görülmektedir.

İnternet bağımlılığının yaşamış olduğumuz toplumda görülme olasılığı yüzde bir nokta sekizdir. Bu durumda internet bağımlılığının olduğunu kanıtlar durumdadır ve tedavisinin oluşmasına olanak hazırlar. Ayrıca internet bağımlılığı pek çok hastalıklara neden olabilir. Örnek verecek olursak, internette çok fazla zaman geçiren bir kişide sosyal fobi ya da depresyon gelişebilir. Veya bunun gibi patolojik hastalıkları ile alakalı olan bir kişi internete yönelip daha da fazla vakit geçirip bu durumu ciddi bir bağımlılığa dönüştürebilir. İnternet bağımlılığını incelediğimiz zaman, internet kullanımı ile alakalı kriterler oluşturulmuştur. Kriterlerden en az beşini kendinizde görüyor iseniz patolojik internet bağımlısı olduğunuz düşünülmektedir.

İnternet bağımlılığının belirtileri nelerdir?

İnternet bağımlılığı hastalığının meydana çıkmasında genel olarak aşağıdaki faktörler görülmektedir.
• Farkında olmayarak ya da farkında olarak pek çok saat ya da zaman harcamak
• Geceleri geç saatlere kadar bilgisayar başında olmak
• Telefondan ya da bilgisayardan uzak kalındığı zaman boşluktaymış gibi hissetmek
• Bilgisayar ve telefondan internete girebilmek için arkadaşlar ile zaman geçirmekten taviz vermek

Aileler çocuklara nasıl bir yaklaşım sergilemelidir?

İnternet bağımlılığı olan çocuklarınıza anlayış göstererek, onları sosyal aktivitelere yönlendirmelisiniz. Bu zamanda aile çocukları ile daha çok ilgilenmeli fakat bu ilgi çocuğu rahatsız edecek boyutta olmamalıdır. İnternet hakkında sınırları ve kuralları çocuğu ile birlikte koymalıdır. Çocuğu ile her zaman daha iyi bir iletişim halinde kalmalıdır.

Peki internet bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

İnternet bağımlılığı tedavisi için hastanın öncelik ile bu hastalığı kabul etmesi ve bilmesi gerekmektedir. Bu süreçte yakın çevrenin ve ailenin tutumu ve desteği oldukça önemlidir. Tedavideki asıl hedef internette geçirilen sürede neler yapıldığına bakılarak ve bunlara neden olan sebepleri araştırıp problemi en aza indirmek ya da tamamen ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Psikolojik sebeplere bağlı olmayan internet bağımlılığında ise uzman kontrolü ve onayında ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Aynı zamanda da ilaç tedavisine destek amaçlı bilişsel ve davranışçı terapi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Sizlerde internet bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız  CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.