Hayvanların İnsan Psikolojisine Etkisi?

Bildiğiniz gibi yeryüzünde sadece bizler yaşamıyoruz. Bizlerle beraber, bizlerle aynı yolda ilerleyen sessiz dostlarımız. Bizleri belki koşulsuz seven tek canlılar hayvanlardır. Gelelim hayvan dostluğunun ruh sağlığımıza etkisine; öncelikle kendimizi yalnız ve savunmasız hissettiğimiz her an onların varlığı bizlere nefes olabilmektedir. Hayvanların insan psikolojisine etkisi oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Hayvanlar sayesinde çıkarsız bir ilişki kurmayı, paylaşmayı, herhangi bir karşılık beklemeden vermeyi, dostluğu ve bazen aile olmayı öğrenebiliriz. Hayvanların hayatınızda olması, sizlere huzur verecek, öfkeli ve gergin yanlarınızı törpülemenize olanak sağlayacak, kendinizi güvende ve mutlu hissetmenize zemin hazırlayacaktır.

Hayvanlarla yaşamanın stres hormonlarını alt üst ettiğini mutlaka bilin. Gününüz ne kadar kötü geçerse geçsin onların varlığını hissettiğinizde, onlara bakmanız ve dokunmanız tüm günün yorgunluğunu üzerinizden silecektir. Onları bazen evlatlarınız gibi, evin birer ferdi gibi görecek ve bazen onlara göre hayatınızı şekillendireceksiniz. Bu durumda size sorumluluk duygusunu yaşatacaktır. Bu duygu diğer duygular gibi öğrenilmiş olacak ve hayatınızın diğer süreçlerinde de bu şekilde yaşamayı öğreneceksiniz. Ruhsal açıdan faydalarının yanında biyolojik ve niteliksel açıdan da onların varlığı sizlere daha dinç ve sağlıklı olmayı hissettirecektir. Tüm bedeniniz merhamet ve sevgiyle dolduğunda, bağışıklık sisteminiz kolay kolay yıkılmayacaktır.

Hayvanlarla Yaşamanın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle onlarla yaşamaya erken yaşlarda başlamış olursak, niteliksel anlamda birçok akran gurubundan daha ileride olabilme durumu araştırmacılar tarafından belirtilmiştir. Hayvanlar sayesinde çocuklar empati kurma, sorumluluk alabilme, koşulsuz sevmeyi öğrenme, paylaşımcı olma, şiddet unsurundan yoksun, sevgi ve saygıyla büyüyerek topluma faydalı bir birey olabilmektedir. Hayvanlar ve doğaya da daha duyarlı bir yetişkin olabilmektedir. Unutmayın hayvanlar zamanla sizleri tanıyacak, üzüldüğünüzde ya da mutlu olduğunuzda bunu anlayacak ve sizi anladığını hissettirmeye çalışarak, duygularınıza dokunacaktır.

Yapılan diğer çalışmalar neticesinde hayvanların depresyonu azalttığı da gözlemlenmiştir. Evinizde ki hayvanlar sizlerin sinirli durumunuza daha sıcak ve samimi yaklaşabilir, sizi anladıklarını hissettirmeleri bile ruhuna iyi gelecektir. Ayrıca hayvanlarla yaşamak fizyolojik rahatsızlıkları da azaltmaktadır. Onlarla beraber sabah yürüyüşleri, onlarla beraber uyuma düzeniniz ve yemek yeme alışkanlıklarınız değişeceği için yaşam standartlarınız da artma söz konusu olacaktır. Daha kaliteli, daha düzenli ve daha sağlıklı bir hayat sürmeye başlamış olacaksınız. En büyük etkilerinden biri sizi koşulsuz sevmeleridir ki bu sebeple kendinizi hiç yalnız hissetmezsiniz. Unutmayın bazı dostlar konuşmadan anlaşır…

 

Sizlerde hayvanların insan psikolojisine etkisini merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

Bir cevap yazın