Hayata Bakış Açımızın Önemi

Hayata adım atarken bizi nelerin beklediğini bilemeyiz. Gelişim sürecimizi tamamlarken sorgulayarak devam ederiz. Hayatın amacını bulmak bizi keşfetmeye davet eder. Hayatı anlamlandırabilmek için hayata bakış açımızın önemi oldukça önemli bir konu haline gelir. Neyi, nasıl ve ne zaman istediğimizin hayata doğrudan bakış açımızı etkilediğini biliyor olmalıyız. Bu bakış açısı, karakterimizden düşünce yapımıza, eylemlerimize kadar etkilemektedir. Hayata nasıl bakarsak, sürdürdüğümüz yaşam da aynı şekilde devam eder. Kimi düşünürlere göre hayatın belli paradokslarla çevrili olduğu ve bu paradokslarla yaşadığımız söylense de, yaşadığımız hayatı biz tercihlerimizle şekillendiriyoruz.

Hayatta neyi ne kadar istediğimizin önemi büyüktür. Siz hayata gökyüzünün renkleri gibi bakarsanız hayatınızda rengarenk gözükür size. Hayata güzel bakmak için yönünüzü değil, düşüncelerinizi, hislerinizi belki de sevdiğiniz şeylere kadar değiştirmeniz gerekir. Unutmayın değişim her güzel başlangıcın sebebidir. Mesela giyiminizi, saç renginizi en sevdiğiniz gömleğinizi değiştirmekten başlayın. Her gün aynı güzergahtan işe, okula gitmeyin… Bazı yolları değiştirmek bile hayatınıza yenilik katacaktır. Hayata bakış açınızı değiştirirken köklü değişiklikler değil, en aşağıdan başlayarak değişin.

Bakış Açımızın Değişimi Neyi Etkiler

Öncelikle yaşam kalitenizin, kişiliğinizin, yeni düşünce yapınızın ve anlamlı yaşama duygunuzun etkilemesini sağlar. İşin özü sadece anlamlı yaşamak değildir tabi ki; bu anlamlı döngüde erdemli yaşamak önemlidir. Örneğin özgür hissetmek için, diğer özgürlük alanlarına müdahale etmemeyi gerektirir. Güzel gördüğünüz ya da görmediğiniz her şeye güzel bakmaktır aslında değişimin en güzel yanı. Daha anlamlı ve daha derin görebilmektir. İyi yaşamanın özü hayatınızın her alanına dokunacaktır.

Bu noktada yapacağınız şeylerden biri de; hayatınıza çok fazla deneyim katmak olacaktır. Ne kadar çok deneyimlerseniz hayatın size vereceklerini o kadar iyi tanımlarsınız. Hayatınıza olabildiğince insan alın… Çünkü ne kadar çok insan o denli çok deneyim demektir. Deneyimler sizi daha iyi bir hayat standarttı oluşturmanıza olanak sağlar. Bakış açımızın değişimi etrafınızdaki insan ve düşünce çeşitliliğini etkiler. Bizlere farklı hayat ve hayallerle tanışma fırsatı sunar. Bizi olduğumuz yerden ilerlemek istediğimiz noktalara taşımamız için cesaret verir.

Bazı anlarda takılıp kalmamayı, düşünce yapımızın empatiyle birleşmesini, geçmişle yüzleşip geleceğe daha anlamlı bakabilmeyi, insana ve insan düşüncesine değer vermeyi, bizi biz olduğumuz için kabul eden birliktelikler yaşamayı, hayatın aslında yaşanılabilir duruma bizim getirebileceğimizi ve daha sayılamayan birçok yeniliğe açık olmayı gösterir.
Son olarak hayata bakış açımızı değerlendirdiğimizde; hayatın bizlerden ibaret olduğunu bilmeli ve hayatı anlamlı yaşanılabilir kılmayı sağlamalıyız…

 

Sizlerde hayata bakış açımızın önemi konusunu merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.