Gebelik Ve Annelik Danışmanlığı

Gebelik sıklıkla coşkuyla geçer. Çocuğun doğumunun ne kadar endişeli olacağına bakılmaksızın, zorlu hamilelik döneminde stres ve diğer duygusal stres türleri hala olasıdır. Hamilelik sırasındaki sorunlar hafif veya ciddi olabilir, ancak annenin veya çocuğun sağlığını etkileyebilir, romantik bir ilişki kurabilir ve hem öngörülebilen hem de öngörülemeyen yaşam değişikliklerine yol açabilir.

Hamilelik sırasında ya da doğumdan sonra ortaya çıkan endişeler, akıl sağlığına ya da zihinsel sağlığa zarar veriyorsa, bir terapiste ya da başka bir ruh sağlığı çalışanına yardımcı olmak yararlı olabilir.

Duygusal Sağlığın Doğuma Etkisi

Ebeveynler, özellikle de yeni ebeveynler için, bazen bir çocuğun doğumundan sonra alışmak zor olabilir. Zor bir doğum süreci, hem ebeveynleri hem duygusal hem de fiziksel olarak yorabilir ve ebeveynlerin yeni rollere ve sorumluluklara uyum sağlaması zor ve yorucu olabilir. Yeni doğmuş kadınların bazı çiftleri destek sunmak isterler, ancak çok az ya da çok kilo verirler ve bu nedenle yeni bebeğe zaten meydan okuyabilen bir ilişki kurmayı gerektirirler. Hem anne hem de eşi yorgun olabilir veya yeni doğmuş bir bebeğin ihtiyaçları nedeniyle uyumakta zorluk çekebilir. Bu uykusuzluk, bağışıklık sisteminde bir azalmaya, artan sinirlilik ve strese neden olabilir. Bir çiftin problemlerini iletmesi ve dış yardım olmaksızın birlikte çalışabilmesi çoğu kez mümkün olsa da, bu süreç için profesyonel destek genellikle yararlıdır.

Gebelik Ve Doğum Terapisi

Hamilelik, doğum ve ebeveynlik, her şey fark edilebilir bir rahatsızlık olmadan gerçekleşse bile zor olabilir. Başkalarına güçlü bağlanma ve destek sağlayan ebeveynler hala bir toplumu önemli ölçüde etkileyebilecek kaçınılmaz sağlık veya maddi zorluklarla karşı karşıyadır. Ailenin ve dostların desteği, birçok yeni ebeveynin, özellikle de yeni annelerin refahı için önemli bir özellik olarak görülmektedir.

Terapi, gebe kadınlara, doğum sonrası endişe yaşayan kadınlara ve onların ortaklarına hamileliğe ve doğum yapmasına neden olabilecek çeşitli problemleri çözebilir. Hamilelik öncesi zihinsel sağlık sorunları olan kadınlar, annelikle ilgili ek zorlukların koşullarını şiddetlendirebileceği ya da daha fazla endişeye neden olabileceği kaygısı taşıyor olabilir. Bununla birlikte, hamileliğiniz sırasında bir terapiste veya danışmana yardım etmek kendinizi daha hafif hissetmenize yardımcı olabilir.

Kullanılan terapinin tipi genellikle kadının kaygılarına bağlıdır. Bazı kadınlar, annelik ve yeni sorumlulukların stresiyle başa çıkmakta güçlük çeker ve aynı durumdaki diğerlerine destek grubundaki kaygılarını ifade etmede yararlı olabilirler. Depresyon veya endişeden mustarip kişiler bireyselleştirilmiş tedavi arayışında olabilirler. Çift terapisi, eğer bir çift yeni bir bebeğin ilişkilerine ek zorluklar ve yükler getirdiğini bulduğunda da yararlı olabilir. Terapide çiftler kaygılarını veya anlaşmazlıklarını ifade edebilir ve ilişkilerinde problemleri çözebilir.

Destek ve desteğe sahip olmayan tek ebeveynler, kaynak arayabilir ve tedavide destekleyici bir ağ geliştirmeye yardımcı olabilir. Her durumda, bir terapist, gebelik ve annelik danışmanlığı vererek zorluklar yaşayanlara yardım edebilir.

Bizimle iletişime geçmek için