Filial Oyun Terapisi

Filial oyun terapisi, ebeveynlerin çocukla olan iletişimini güçlendirmek adına psikoeğitimsel bir yaklaşım gerçekleştiren bir terapi yöntemidir. Oyunun çocuklarla olan iletişimde olumlu etkisi azmedilemez. Arştırmalar gösteriyor ki, oyun oynamak için çocuğuna vakit ayıran aileler daha bağlı ve iletişimi kuvvetli bir yapıya sahip oluyor. Filial oyun terapisi yöntemi de oyunu bir araç olarak kullanarak aile içi ilişkileri güçlendirmeyi planlıyor.

Gelişimsel oyun terapisi olarak adlandırabileceğimiz filial oyun terapisi, genelde 3 ile 10 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Normal gelişim gösteren çocuklar için de uygulanan bu terapi duygusal ve davranışsal anlamda gelişim problemleri yaşayan çocuklar için de uygulanır. Terapinin buluşu 1960 yılına dayanır. Berbard ve Louise Guerney tarafından geliştirilmiş olan filial oyun terapisi, son yıllarda çok daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Çocukların problemlerini azaltmak ve aile içi ilişkileri kuvvetlendirmek için terapinin oldukça olumlu bir etkisi vardır.

Filial Oyun Terapisinin Getirileri Nelerdir?

Psikoeğitimsel bir model olan filial terapi yöntemi, öncelikli olarak aile ilişkilerini güçlendirmeyi ve iletişimi ön plana çıkarmayı hedefler. Çocukların problemlerle başa çıkma becerilerini de geliştiren terapi yöntemi, anne baba ve çocuk eksenindeki güven ilişkisini de güçlendirir. Güveni arttırmaya yönelik çalışmaların da yapıldığı bu terapilerde terapi sürecinde pek çok bilgi anne ve baba ile paylaşılır.

Çocukla yapılan filial terapi seanslarına ebeveynlerin de katılımı sağlanır ve böylece duygusal bağ güçlenir. Aile içi sorunların çözümüne de yardımcı olan filial oyun terapisi, aile içerisindeki olumlu değişimi sağlamak için son derece faydalıdır. Aileler terapistlerle beraber işbirliği içerisinde olmalıdır. Çoğunlukla terapi süreçleri çocukla yalnız yapılsa da, terapi sonrası bilgiler, aileyle yalnız görüşülerek iletilir. Terapistler bu modelde ailelere rehberlik eder. Aileler de çocuklarıyla özel oyun görüşmeleri yapmayı öğrenir ve nasıl davranması gerektiği konusunda aydınlatılır.

Çocuklar filial oyun terapileri sayesinde kendilerini yapıcı olarak ifade etmeyi öğrenir ve etkili problem çözme becerisi de gelişir. Çocukları kendilerine olan güveni artarken bu güven aile arası ilişkilerde de artar. Açık ve işbirliği içerisinde olan çocuk aileyle daha mutlu iletişim kurar.

Bizimle iletişime geçmek için