Erkekler Neden Şiddet Eğilimliler?

Günümüzün gündeminde oldukça yaygın olan ve sıkça rastladığımız cümlelerden bir tanesi. Türkiye’nin sürekli sıcak gündeminde duran asla değişmeyen, değiştirilmek için adımların atılmadığı, mağduriyet durumu en üst noktalardan biri olan ‘erkekler neden şiddet eğilimliler?’ sorunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Aslında bu sorunun binlerce cevabı var her birinizin bu yazıyı okurken cevap verebildiğini hissedebiliyorum. Erkekler neden şiddet meyillidir? İlk etapta aile olgusuna değinmek gerekiyor, sonrasında bunu takiben kültürel yapı, eğitim durumu, coğrafik yapı, etnik köken ve yetiştirilme koşullarıyla beraberinde çevresel faktörlerde ele alınmalıdır. Genele baktığımızda erkekler daha çok kadına şiddet olayları ile gündeme gelmektedirler. Psikolojik açıdan incelendiğinde genelde şiddetin altında yatanın kadını aşağılamak ve kontrol etme duygusu olduğu belirtiliyor. Önemli sebeplerden bir tanesi ise öz güven eksikliğidir.

Başka sebeplere baktığımızda yoğunlukla erkeklerin dışlanma, reddedilme ve kabul görmeme durumlarını yaşamalarından kaynaklı da şiddete başvurması söz konusudur. Varlığını fiziksel güçten aldığı düşüncesi de buna yol açabilir. En temele bakıldığında erkek bir güç nesnesi olarak varsayıldığında, böyle yetiştirildiğinde ve tam tersi şiddet görerek büyüdüğünde de yetişkinlik dönemlerinde şiddete başvurma durumu artmaktadır. Rol aldığı baba, annesine şiddet uygulamışsa çocukta yetişkinlikte bunu uyguluyor. Alt sebeplerden biri ise utanç ve acizlik duyguları yaşamaları da erkekleri şiddete yönlendirir. Acı ve korku duyguları da erkekleri şiddete götüren bir durum haline geliyor. Daha çok çocukluk ve aile kısmına değinmiş olsakta bunların beraberinde farklı faktörlerde elbette var. Ancak yüzdelik açıdan baktığımızda şiddet uygulayan erkeklerin geneli çocukluk döneminde şiddete maruz kalmış, tacize uğramış, hor görülmüş, sevilme ve sayılma duyguları ezilmiş ve şiddete her açıdan tanık olmuş kişilerdir.

Şiddet Olgusunu Nasıl İyileştirebiliriz?

Öncelikle ülkemizdeki temel sorundan bahsedelim. Kadına şiddet durumunu daha çok kadınlara eğitim vermeyi, onları uyarmayı, onlar hakkında yazmayı çizmeyi bırakmalı asıl soruna odaklanmalıyız. Erkek şiddeti neden normalleştiriyor, neden kendisine hakim olamıyor, şiddet uygularken ve sonrasında ne hissediyor, aslında ne yapmak istiyor? Tüm bu sorulara cevap ararsak eğer erkeklerin de şiddet uygulama eğilimlerini ortadan kaldırmayı başarabiliriz. Sonuç itibariyle şiddet uygulamayan bir baba figürü şiddet uygulamayacak bir yetişkin figürü oluşmasına sebep olacaktır. Amacımız şiddetin oluşmasını önlemek olmalıdır. Bunu önlemek içinde şiddetin oluşma koşullarını ele almamız gerekiyor. Çözüm; anlamakta, irdelemekte, sorgulamakta ve temele inmektedir. Eğer şiddetin neyden kaynaklandığına odaklanırsak çözüm oldukça kolaylaşacaktır.

Ne yazık ki toplum olarak psikolojik destek almak bizler için utanç duyulacak bir noktada görüldüğü için terapiye bu konuda katılım nerdeyse hiç yoktur. Tabi ki anne ve babalarımıza düşen sorumluluk oldukça önemlidir. Yetiştiren ebeveyn çocuğunun yetişkinlikteki karakterinin oluşmasında en büyük rolü oynuyor çünkü. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarını yetiştirirken tutarlılığı, saygıyı, sorumluluk sahibi olmayı, sevgiyi ve övgüyü gerektiği ölçüde vermesi gerekmektedir. Bunların eksikliği ve fazlalığı yetişkinlikte birçok patolojiye yol açabilir. Ebeveynler erkek çocuklarını bir güç nesnesi gibi yetiştirmemelidir. Çocuklarınıza yüklediğiniz anlamlar onları yetişkinlikte bir birey yapacak ve bir birey olarak olgun davranışlar sergilemelerine olanak sağlamak sizin elinizde. Bu şansı iyi değerlendirmekte fayda var.

 

Sizlerde erkekler neden şiddet eğilimliler merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

Bir cevap yazın