Depresyon Testi

Bireyin yaşamış olduğu sorunların ayırt edici belirtileriyle beraber bilimsel olarak taranmasına depresyon testi denir. Ruh bilimciler depresyon tanısı koyabilmek adına depresyon testini kişiye uygular ve çıkan tutarlı sonuç ile teşhis açıklanmış olur.

Depresyon, kişinin ruhsal anlamda çökkün olduğu, yaptığı aktivitelerden zevk alamadığı, keyifsiz hissettiği, duygu durumunda dalgalanmaların olduğu, düşük enerji ve zayıf özgüven belirtilerinin takip ettiği durumlar olarak açıklanır. Birey normalde yapmaktan zevk aldığı şeylerden artık zevk alamaz hale gelir.

Depresyon testi kimlere uygulanır?

Her psikolojik sürecin müdahale durumu farklıdır. Uygulanacak tedavi yöntemi de kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bazı vakalarda depresyon testi bize tutarlı sonuçlar verse de bazı durumlarda da tutarsız sonuçlar elde edebilmekteyiz. Bu nokta da hangi kişilik özelliğiyle karşı karşıya olduğumuzu çok iyi analiz etmeli ve o kişiye uygun testi yapmalıyız.

Depresyon testini ergenlikten itibaren her yaş gurubuna uygulamak mümkündür. Kişilere yapılacak testin sonucu, kişinin depresyon düzeyine kadar birçok bilgiyi verir. Depresyon düzeyi de bize bireye nasıl bir tedavi planı çizeceğimize olanak sağlar. Bu testi bazen kendi kendimize yaptığımız durumlarda bize farkındalık katsa da tedavi uygulama açısından oldukça yetersiz kalır.

Depresyon testinin sonucunda neler olur?

Bu testin sonucunda terapist bireyle nasıl sürece başlayacağını daha iyi tahlil eder. Sürece nasıl devam edeceğine yön çizen bu test, terapi için tedavinin en önemli noktasıdır. Bu noktadan sonra terapist tedaviye ve bireye odaklı çalışmaya başlar. Bu çalışmalar sonrasında depresyon tanısı sayesinde tedavi oldukça hızlı ve sağlıklı ilerler.

Kişi çıkan sonuç ile sürece devam ettiğinde farkındalık kazanmış olur. Bu farkındalıkta hayatının her düzeyine dokunacaktır. Sağlıklı bir yol izlenmeye başlanmış olur. Tedavide amaç zaten kişinin farkındalık kazanmasını sağlaması ve bu farkındalıkla hayatına daha sağlıklı nasıl devam edebileceğine karar verir. Ve özgüveni artıp, zevk almadığı şeylerden zevk almaya, hayatına daha anlamlı yaşamaya ve ruhsal açıdan kendisini daha pozitif hissetmeye başlar.

Kendini tanımaya ve farkında olmaya başlayan birey hayatına artık nasıl yön verebileceğine karar verecek bir duruma gelir. Ruh hali tedavi sonrasında daha pozitif olur. Hayat değerlerini yükseltmiş olur. Tutarlı bir depresyon testi sonucunda kişi hayatına artık müdahale edebilecektir. Hayatına dokunmaya başladıktan sonra süreç olumlu sonuçlanır.

Sizlerde depresyon testini yaptırmak istiyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.WHATSAPP İLETİŞİM