Değişim Senden Başlar

Bir döngüye başlamaya hazır mısın? Bu döngü seni sen yapan özelliklerinle beraber bir bütün olarak sadece ‘seni’ ele alacak… Hayatın anlamını bulmak için arayıştaysan değişime, gelişime ve meraka odaklan, değişim senden başlar unutma. Sürekli olarak kendini sorgulamaktan sıkılmadın mı? İnsanlar neden hep en yakınını sorgular düşündün mü hiç? Peki, bu soruların cevapları kimde nede nasıl? Tüm bu soru cümleleri her birimizin gün içinde defalarca sorup ama asla tam anlamıyla ikna olmadığımız cevapları da içermektedir.

Peki, değişim senden başlar derken neyi kastediyoruz, neye ulaşmak istiyoruz ya da neyi değiştirmek istiyoruz? İşte aslında en doğru soru bu. Değişime ulaşmanın farklı yolları var. Değişime giderken yanımızda taşımamamız gereken en önemli şey ‘olumsuzluklar üzerine aşırı odaklanma’ olmalıdır. Değişimin ilki kişinin kendisini bilmesidir. Kendisini bilen ve tanıyan kişi; neleri sevip sevmeyeceğine, neyin değişimine ayak uyduracağını, kime gidip kimde kalacağına, nerede durup durmayacağına, neleri başarıp başaramayacağını analiz edebilir. Bu analiz sonrasında nerelerde değişiklik yapacağını bulur insan.

Değişim Neleri Beraberinde Getirir?

Öncelikle değişim için kendinizi ve kararlarınızı sorgulamanız gerekir. Kendinize zaman ayırmanız size nelerden zevk alıyorsanız onlara yönelmenize yardımcı olacak ve hayattan keyif almaya başlamış olacaksınız. Değerlerinize önem verin, değerleriniz ile bağlantıda olmanız size hayattan aldığınız doyumun temeline ulaşmak için gereklidir. Değerlerinizle uyumlu bir şekilde alacağınız kararlar sizi mutlu edecektir. Kendinize dar sınırlar çizmeyi bırakın, olabildiğince sınırlarınızı esnetin ve özgürlüğü hissedin… Değişimin diğer yarısı da kendinizi geliştirmenizdir. Değişime karar verdiğiniz andan itibaren gelişmeye başlarsınız. Değişim için bile olsa aldığınızın karaların ve seçimlerinizin arkasında dimdik durun. Unutmayın ki sizi siz yapacak şeylerden biri seçimlerinizdir.

Kendinizle değişim aşamasındayken olabildiğince merak ve keşfetme duygunuz olsun. Bu sayede sorgulayamadığınız her şeyi sorgulamaya ve bulmaya başlayacaksınız. Olabildiğince bilgiye ulaşmayı hedefleyin. Bu sizi geliştirecek ve olgunlaştıracaktır. Sosyal anlamda temizlik yapmanın da size birçok şey katacağını unutmayın. Gereksiz fikirlerden eylemlerden uzaklaşmak yüklerinizi azaltacaktır. Gelişim ve değişim konusunda en önemli noktalardan biri de dinlemektir. Aktif bir dinleyici olursanız her şeyin farkında olursunuz. Kendinize bir birey ve özel olduğunuzu hatırlatın. Evet dünya sizin etrafınızda dönmez sadece, ancak yörüngeyi dengede tutarsanız dünyanızı anlamlandırabilirsiniz. Zaten önemli olan da anlamlı yaşamak değil mi?

 

Sizlerde değişim olgusunu merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.WHATSAPP İLETİŞİM