Çocuk Terapileri

Duygu ve davranışlarında problem yaşayan çocukların hayata adapte olmaları için onlara yardımcı olan teknik ve metotlara çocuk terapileri denmektedir. Çocuk davranışlarını birbirinden ayıran pek çok etken vardır. Kardeşlerin sırası, biyolojik yapı, çocuğun doğduğu toplum ve ebeveynin yapısı gibi daha sayabileceğimiz pek çok etken, çocuk davranışlarının birbirinden farklı olmasına neden olur.

Çoğu zaman aileler, çocuklarının davranışlarındaki tutarsızlığı farkedemez. Ailelerin bu durumu farkedememesi, çocuk ve ebeveyn arasında bazı stresli durumlara, iletişimsizliğe neden olabilir. Bunları önlemek için çocuk terapistinden yardım almak gerekecektir.

Hangi Durumlarda Çocuk Terapistine Gidilir?

Çocuk terapileri pek çok farklı sebeple başvurulabilen yöntemleri kapsar. Bunun başında da psikolojik rahatsızlıklar gelir. Çünkü çoğu psikolojik hastalık belirtilerini çocukluk döneminde göstermeye başlar. Gelişim problemleri yaşayan çocuklar için de terapiste gidilebilir. Otizm, öğrenme güçlüğü ya da konuşmada güçlük gibi sorunlar terapilerle çözülebilir. Agresif davranışlar gösteren ve ısırma, vurma, zarar verme gibi eğilimleri olan çocuklar için de mutlaka destek alınmalıdır.

Yeme bozukluğu yaşayan çocuklar için fiziksel yardım alınsa da psikolojik yardım da alınmalı ve nevroza, obezite gibi sorunların önüne geçilmelidir. Aile yakınlarından birini çocukluk döneminde kaybetmek de ciddi travmalara neden olacağı için çocuk terapistine gidilmelidir. Psikomastik şikayetleri olan çocuklar ya da uykuya dalmada güçlük çeken çocuklar da çocuk terapilerine gitmelidir. Yaşanan travmalar ve okul problemleri de (zorbalık, dışlanma, ders stresi vb.) psikolojik etkileri ağır olabilecek sorunlar olduğu için terapiye gidilmelidir.

Çocuk Terapilerinin Amaçları Nelerdir?

Çocuk terapilerinin amacı psikolojik süreçleri yönetmek ve belirtileri azaltmaktır. Çocuklara ve ebeveynlere davranışsal problemlerle nasıl baş edebilecekleri konusunda yardımcı olmak da çocuk terapileri amaçlarından biridir. Sağlıklı bir bireysel gelişim süreci yaşamak, problem çözme becerisi geliştirmek ve bireyin özgüven kazanmasını sağlamak için de çocuk terapileri gerekli olabilir. Ayrıca ikili ilişkilerin sağlıklı olması için ve çocuğun diğer insanlarla olan çatışmalarını gidermek, iletişim kurmasını sağlamak için de terapi gereklidir. Çocukların travmaların üstesinden gelmesi için de psikolojik destek alması ve terapiye katılması önemli rol oynayacaktır.

Bizimle iletişime geçmek için