Cinsel Terapiler

Cinsel sorunlar konusunda eğitimli olan psikayatrist ve psikologlar tarafından, cinsel problemler yaşayan çiftlere uygulanan terapilere cinsel terapiler denmektedir. Kognitif davranış tedavisi olarak da adlandırabileceğimiz bu tedavi yönteminde öncelikli olarak amaç bireyi cinsel açıdan eğitmektir. Terapist kişiye sorular sorarak yaşanılan problemin kaynağına inmeye çalışır. Eğer cinsel problemin nedeni fiziksel ise terapist sizi üroloji ya da dahiliyeye yönlendirecektir.

Sıklıkla Karşılaşılan ve Cinsel Terapiye Başvurulan Problemler Nelerdir?

Cinsel terapiye başvurulan problemlerin başında istek farklılığı gelmektedir. Bu sorun çiftlerin cinsel ilişkiyi farklı sıklıkta istemesinden kaynaklıdır. Genel olarak istek farklılığı sorunu ile ilgili başvuranların üçte ikisinde erkeklerin daha sık cinsel birleşme istediği gözlemlenmiştir. Terapistler bu noktada iki taraf için de kabul edilebilir bir yol bulunması konusunda yardımcı olacaktır.

Ereksiyon yani sertleşme sorunu da cinsel birleşme boyunca ereksiyon olamama olarak adlandırılır. Cinsel istek arttırıcı ilaçlar ile bu durumun önüne geçilmeye çalışılsa da önemli olan altında yatan psikolojik sebeplerin belirlenmesidir. Cinsel terapi süresince psikolog desteği almak başarıyı arttıracaktır.

Ağrılı cinsel ilişki ve vajinismus da kadınlarda görülen problemler arasında başlarda gelmektedir. Genital bölgede cinsel birleşme sırasında yaşanan ağrıya pek çok fiziksel sorun neden olabilir. Ancak psikolojik etkilerinin de olabileceği unutulmamalı ve cinsel terapiler ile bu rahatsızlık önlenmelidir. Vajinismus ise, fiziksel hiçbir belirtisi olmamasına rağmen pelvis kaslarının birleşme esnasında kasılarak ilişkiye engel olması durumudur. Bu sorun psikoterapi uygulamalarıyla en kolay çözülebilen sorunlardan biridir.

Cinsel Terapistler Danışana Nasıl Davranır?

Cinsel terapistler mesleki etik kurallarının dışında cinselliğe olumlu bakan ve tarafsız olarak danışanını değerlendirecek kişilerdir. Yargılamadan ve farklılıklara saygı gösteren terapistler hastalarına cinselliği doğru olarak anlatacak ve hastanın menfaati için bir yol bulacaktır.

Cinsel terapiler hastaya tanı koyulması ve hastanın öyküsünün anlaşılması için önemlidir. Bu sayede uygulanacak tedavi yöntemi belirlenebilecek ve hasta da konuyla ilgili bilgilendirilebilecektir. Ayrıca tüm terapistlerde olduğu gibi cinsel terapistlerde de karşılıklı güven unsuru esas alınır. Terapistler hastanın verdiği bilgileri gizlemek ve güvenini kazanmakla yükümlüdür denilebilir.

Bizimle iletişime geçmek için