Cinsel Terapi

Cinsel terapi çağımızda artık sıkça duyduğumuz psikolojik sorunlarla beraber bireylerin cinsellikte sorunlar yaşadığı ve bunun psikoterapi ile tedavi edildiği bir ekoldür. Cinsel terapi, cinsel problemler alanında eğitim almış ve alanında deneyim kazanmış psikolog ve psikiyatrislerin cinsellik sorunları olan bireylere uygulanan kognitif bir tedavidir. Günümüz Türkiye’sinde yüksek oranda cinsel sorunlarla karşılaşıldığı aşikardır. Ancak tedavi için başvuru sayısı oldukça düşüktür. Buda toplumun gelişmesiyle doğru orantılıdır. Cinsellik sorunlarının temeline bakıldığında ve yapılan araştırmalarda eğitim seviyesi düşük ve gelişmemiş ülkelerde cinsellik sorunlarının sıkça yaşandığı durumudur.

Cinsel işlev bozukluğunun bir çok tanımı ve alt başlığı mevcuttur. Tüm cinsel sorunların tedavi edilmesinde cinsel terapistler rol oynamaktadır. Çiftlerin yaşadığı bu sorunlarla psikolojik destek ve yönlendirme yapılarak destek olmak mümkündür. Geleneksel toplumlarda yaşanılan cinsellik sorunları ile batı dünyasının yaşadığı sorunlar değişmektedir. Bireylerin yetiştirilme tarzları ve kültürel yapısı da cinsellikle alakalı yaşanılan sorunların farklılık göstermesine sebep olmaktadır. Bireylerin yaşadığı ilişkide partnerlerin birbirlerine kırgınlık ve kızgınlıkları dahi cinsel yaşantıyı etkilemektedir. Duygusal anlamda boşluğun olmadı cinselliği etkilediği gibi bir takım cinsel işlev bozukluklarını da beraberinde getirmektedir.

Cinsel Terapinin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle cinsellik; sosyal koşullardan, psikolojik sorunlardan, yaşanılan travmalardan ve yaşam koşullardan etkilenmektedir. Cinselliğin temel noktası psikolojik ve çevresel sorunlar nedeniyle öne çıktığı gözükmektedir. Cinsellik sorununun temeli biyolojik ise tıbbı müdahale ve ilaç tedavisi önerilmektedir. Cinsel terapiler cinsel soruna ve çiftlerin durumuna göre ayarlanmalıdır. Bozulan ruhsal dengenizi sağlamak ve duygu alış-verişi yapılmasını sağlamaktır. Çiftlerin yaşadığı cinsel çatışma ve mitleri kendilerinin çözümlemesine imkan tanımaktır. Eşler arasındaki iletişim sorunlarını kaldırarak, oluşmuş olan kaygıyı dindirmek.

Çiftlerin yaşadığı bu sorunla beraber baş edebilmelerini sağlamak ve düşünce yapılarında cinselliğe dair kalıplaşmış, kültürel normları silerek daha sağlıklı birlikteliğin yaşanmasına uygun koşulları oluşturulmasıdır. Çiftlere cinselliği tanıma ve yaşayabilmeleri adına eğitim verilmesi gerekmektedir. Terapi sayesinde bireyler cinselliği tanımış olacaktır. Cinsellik sorunlarının çözümün temelinde cinselliği tanımak ve cinselliğe dair önyargıları kırmak vardır. Terapi kendinizi ve karşı cinsin sizi tanımasına olanak sağlar. Kendinizle ilgili bu sorunların çözümü hayat tarzınızın ve fikirlerinizin değişmesine, gelişmesine zemin hazırlar. Buda yaşadığınız ruhsal sorunlarında çözülmesine neden olur.

 

Sizlerde Cinsel Terapiyi merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

Bir cevap yazın