Çatalca Yaşam Koçluğu

İnsanların yaşam boyu öğrenme fırsatı yakalaması, sürekli gelişim içerisinde olması ve kendi hedeflerini belirleyerek onları gerçekleştirmek adına bir takım adımlar atması bir çeşit yaşam tarzını gösterir. Bu yaşam tarzını hayata doğru bir şekilde geçirmek için destek almak gerekir. Çatalca yaşam koçluğu, insanın kendi içindeki en yüksek potansiyeline ulaşması, eğitim alıp hedefine ilerlemesi için gereken bir bilgilendirme biçimidir. Kişilerin kalıcı yöntem kullanmasını sağlamak ve planlanan hedeflerin gerçekleşmesini desteklemek için Çatalca yaşam koçu desteği alınabilir.

Son yıllarda yaşam koçları bir hedefin peşinden gitme ve başarı kazanma adına iş yaşamı için tercih ediliyor. Kişilerin hem bireysel hem de kişisel gelişimleri bu alanda önemlidir. Çünkü koçluk bir destek mekanizması olarak kişinin hayatına dahil olur. Hedef, kriter ve planlar dahilinde kariyer sorunlarının çözülmesi daha kolay sağlanır. Çatalca yaşam koçluğu ile yapılan çalışma aslında kararsız kanılan ve tıkandım denilen noktalarda size yardım etmeyi amaçlar. Bunu yaparken yaşam koçları, kişilerin bakış açısı kazanması için farklı teknikler kullanır. Böylece kişinin kendinde var olduğunu bilmediği güçlerle karşılaşması ve hayatına bambaşka bir yolda yön vermesi sağlanır.

Çatalca Yaşam Koçluğu Kimler İçindir?

Akıl ve ruh sağlığı yerinde olan ancak yaşantısında doğru kararlar veremeyen, verdiği kararları gerçekleştirme süreçlerinde zorluk yaşayan ve planlama yapıp hedefine ulaşamayan kimseler için Çatalcada yaşam koçu kimselerden destek almaları öneriliyor. Koçun yaptığı çalışmalar ile kişiler kendi doğrularını bulur ve onları hayata geçirir. Yapılan çalışmadaki asıl amaç, sorular ile duruma farklı açıdan bakış açısı kazandırmaktır. Böylece kişi önceden görmediği çözümleri fark eder.

Yaşam Koçu’nun Sorumlulukları Nelerdir?

Çatalca yaşam koçu bir rehber gibidir. Koçun söylediklerini yapmak hedefe ulaşmak demektir. Koç, kişinin kişilik haritasını çıkarır ve doğru yanlışlar ile yüzleşmesini sağlar. Danışanı için yeni ve amaca yönelik fikirler üretir. Kişide yeni, güçlü, pozitif duygu ve pozitif düşüncelerin olmasını destekler. Danışanına sorumluluk vererek motive olmasını sağlar. Asla sorgulamadan ve onu eleştirmeden enerji aktarımı yapar. Çatalca yaşam koçu, bir motivasyon ustası olarak kişiyi özgüven sahibi yapmak ve daha da güçlendirmek adına motive eder. Empatik bir dinleyici olarak danışanını dinler, sohbet sırasında onun iç dünyasına girerek uyum yaratır. Sevgi, güven ve iyilik gibi duygularla danışanını psikolojik olarak olumlu yönde etkiler.

Yaşam Koçluğu Kimler İçin Gereklidir?

Yaşam koçluğu, psikolojik danışmanlıkla karıştırılmamalıdır. Sağlıklı bir bireye yol göstermek yaşam koçluğunu ifade eder.
Buna göre;
• Hayatını daha planlı ve mutlu yaşamak isteyenler,
• Bir türlü problem çözmede başarılı olamayanlar,
• Sınava hazırlananlar,
• Kariyerinde değişiklik yapmak ya da kariyerini geliştirmek isteyenler,
• Boşanan ya da emekli olup sıkıntıya düşen kişiler,
• Stresten kurtulamayan bireyler,
• Hayallerini ve hedeflerini bir türlü gerçekleştiremeyenler,
• İş, para ve aşk gibi konularda problem yaşayanlar,
• Hayatına yenilik ve renk katmak isteyenler,
• Dengeli ve sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler yaşam koçluğundan faydalanabilir.