Boşanma Sonrası Ailedeki İlişki Durumu

Modernleşen toplumlarda artık sıkça duyduğumuz olgulardan bir tanesi boşanmadır. Boşanma sonrası ailedeki ilişki durumu incelendiğinde; her ailede boşanma sebepleri ve sonuçlarına bakıldığında farklı değerlendirmeler söz konusudur. Boşanma öncesine gidildiğinde aslında boşanma sebeplerini kolaylıkla bulabiliriz. Günümüzde tanışan yeni çiftler evlilik sürecine giderken birbirlerini tanıma aşamalarında derinleşmeyen ilişkinin farkında olmayabilirler. İlişkiyi yüzeysel yaşıyor olmamız bizi evlilik sürecinde farklı noktalara taşıyabilir. Tabi evlilik sonrasında tüm ilişkileri etkileme gibi bir durumu da mümkündür. En yakın örneğine çocuklar birinci dereceden bu durumdan etkilenen faktör oluyor.

Ayrılık geldiği zaman kurtarma çabalarımız artıyor, kendimizi ve karşımızdakini değişime ve değiştirmeye davet etsekte geç kalmış oluyoruz. Zaten önemli olan değişme değil, gelişmeye çalışmaktır. 20.yy’da ayrılık haberleri her geçen gün daha da artmaya başladı. Bunun sebebi evlenme olgunluğuna erişilmemiş olmak, beklentilerimizin karşılanmaması, değiştirmeye çalışmak, anlamaya değil daha çok anlatmaya çalışmakla boğulmak ve daha niceleri. Bu süreçte kişiler sınırlarını bilmediği ve sınırlarını çizemediği için tüketmeye yöneltmektedir. Evlilik ilişkilerimiz bozulduğunda çocuklarımız, ailenin diğer üyeleri ve diğer ilişki de olduğumuz bireylerle zorluk yaşamaya başlarız. Boşanma sonrası ne kadar ilişkide kalınmaya çalışılsa da bu çok mümkün olmuyor.

Boşanma Kişiyi ve Çocuklarını Nasıl Etkiliyor?

Eşlerimizle boşanabiliyoruz ancak çocuklarımızdan boşanamayız. Bu sebeple boşanma öncesi, boşanma sırası ve sonrasında oldukça net olmalıyız. Karmaşık duygu durumumuz çocuklarımıza yansıdığında farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bunlar için önlem alabilmek ya da yönlendirilmek için mutlaka uzmanlardan destek almalıyız. Diğer aile üyelerimizde boşanma durumunu engellemek adına çalışmalar yapabilir. Bu süreçte onlarla ilişkisel tutumumuz oldukça önemlidir. İlişkilerin zedelenmemesi adına bunun farkında olmaya çalışmalıyız. Boşanma sürecini çocuklardan gizli saklı yapmaya çalışmamız ancak durumu zorlaştırır. Kendimizin de kopmaya zorlanmasına neden olur. Vereceğimiz kararları çocuklarımıza oldukça dürüst bir şekilde aktarmalıyız. Çocuklarınıza açık olduğunuzda onları kendilerini suçlamalarının önüne geçmiş olacaksınız.

Çocuklarımız ve bizler boşanma sonrasında duygusal anlamda kendimizi bir boşlukta hissedebiliriz. Çocuklarımıza ve kendimize karşı açık olur aynı zaman da karşı tarafı suçlamayarak ortak bir paydada buluşup durumunda normalliğinden bahsedersek bir takım sorunlarında önüne geçmiş olacağız zaten. Çocuklarımızı karmaşıklığın ortasına bıraktığımızda toparlamak hem bizim için hem de çocuk için psikolojik anlamda zor olacaktır. Boşanma hem bizi hem de ilişkide olduğumuz çevremizi olumsuz etkilemektedir. Ancak bazı durumlarda boşanma her iki taraf ve beraberinde çocuklarımızın da ruh sağlığı için doğru bir karar haline gelebiliyor. Boşanma sürecindeki karmaşıklığı minimum düzeyde tutabilmek önemlidir.

 

Sizlerde Boşanma sonrası ailedeki ilişki durumu merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

Bir cevap yazın