Anne Baba Eğitimi

Geçmişten günümüze bakıldığında her şeyin bir eğitimi ve diploması varken anne baba eğitimi için bunu söylemek mümkün olmuyor. Oysaki geleceği kurarken en önemli şeyin; yeni nesilleri doğru ve tutarlı bir biçimde yetiştirmektedir. Çünkü anne baba olmak dünyanın en zor işidir. Bunu doğru bir şekilde yapmak ise bir toplumu erdemli yetiştirmek gibidir. Anne babalık eğitimi denince aklımıza sadece kendi anne babamızın bizi yetiştirme tarzı gelir. Kendimizce doğruları ölçüp tartıp bunları eleyerek çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Doğru ve tutarlı mı yapıyoruz? Bu sorunun cevabı her birimizde farklı bir yoruma tekabül ediyordur muhakkak.

Biliyoruz ki günümüzde artık anne baba eğitimleri verilmektedir. Toplumları ailenin oluşturduğunu düşünürsek bu eğitimin değerini anlamış olacağız. İçgüdüsel olarak anne ve baba olmaya yatkın olsakta bunun bir eğitim sürecinden geçişi tabi ki bırakacağımız nesiller için en önemli olgudur. Etkili bir anne baba için bu eğitimin alınmış olması sizi çocuklarınızla daha etkin bir iletişiminizin olmasını ve sağlıklı nesiller yetiştirmenize olanak sağlayacaktır.

Neden Etkili Anne Baba Eğitimi Almak Gerekir?

Öncelikle sağlıklı bireyler ve sağlıklı bir toplum oluşturabilmek adına etkili anne baba eğitimi almak önemlidir. Genelde toplum olarak sorunlar bir çığ olduğunda uzman kapısını çalıyoruz. Eğer etkili bir anne baba modeli olsaydı problemler semptoma dönüşmeden destek almanın süreci ne kadar hızlandırdığını ve çözüme daha kolay ulaşabileceğini öngörebilirdi.
Bu eğitimin en önemli kısmı da anne ve babaların çocuklarının basit sorunlarının bir kriz haline dönüşmeden çözmeyi öğrenmeyi hedeflemektir. Anne babalarda önleyici ve koruyucu bir ruh sağlığı görevi görmektedir. Bu eğitimin amacı sadece çocuklarla değil aynı zamanda kendi ebeveynleriyle ve yakın çevreleriyle de sağlıklı ilişki içinde olmalarını sağlamaktadır. Bu eğitim modelinden faydalanmak için öncelikle anne-baba eğitimi kitabı alınmalıdır.

Sonuçları nasıldır?

Öncelikle bilinçli anne babalarda farkındalık daha kolay ortaya çıkmaktadır. Bu eğitim neticesinde çocuklar aileleriyle yaşayabileceği sorunları saygı çerçevesinde çözebilir. Ayrıca kendisini ailesine rahatlıkla anlatabilen çocukların özgüven problemlerinin olmadığı yapılan birçok araştırmada görülmektedir. Bu kazanılan beceriler sayesinde tüm aile bireyleri birbirlerine duygularını rahatlıkla anlatabilir ve kendilerini daha iyi ifade edebilirler.

Bilmeliyiz ki sosyal hayatta yaşadığımız tüm krizler evdekinin yansımasıdır. Bu yüzden cezalandırıcı ebeveyn olmak yerine etkili anne baba olmak çocuklarımızla kurduğumuz iletişimle beraber tüm çevresiyle sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olacaktır. Etkili ve etkin bir anne baba modeli için bunların farkında olmak; psikolojisi ve gelişimi olumsuz etkilenmemiş çocukların olmasına olanak sağlayacaktır.

Sizlerde etkili anne baba modeli konusunda  CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.WHATSAPP İLETİŞİM