Aile İçi İletişimin Önemi

Aile toplumun en önemli ögelerinden biridir. Aile kavramının anlamını ve değerini anlayabilmek için aile içi iletişimin önemi vurgulanmalıdır. Toplumu var eden olgulardan birinin aile olması ve kültürleri dahi oluşturan yapıların aile kavramı olduğu bilinmelidir. Aile çok karmaşık bir yapıdır. Aynı zamanda çözümlenmesi en kolay yapıdır. Bireyler aile temelini oluştururken birçok anlamda kendilerine ve hayatlarına hakim olmalıdır. Ancak bu şekilde sağlıklı aile yapısı oluşur. Bu kavramı bilemeyen ve anlayamayan kişilerin aileyi oluşturabilmesi konusu tartışmalara her zaman açık bir konu haline gelmiştir.

Yapı açısından inişli çıkışlı bir olgu olsa da; aile kolay kolay sarsılacak bir yapıya sahip değildir. Aileyi oluşturan önemli faktörlerden biri saygıdır. Bireylerin aile içi iletişimlerinde daha verimli olabilmesi kişilerin birbirine saygı duyabilmesi için önemli bir etkendir. Sorumluluk bilinci biliyoruz ki ailenin temelinde başlar. Bu bilinçle yetişen bireyler ilerleyen süreçlerde kendi ailelerini kurarken daha sağlam hareket edebilirler. Duygusal bağlam da koşulsuz sevgiyi alabildiğimiz yer de aile olduğundan; duygusal anlamda da sağlıklı yetişen bireylerin oluşmasına olanak sağlanır.

Nasıl İletişim Kurmalıyız?

İletişim sadece ailemizde değil; her anımızda her şey ile iletişim halindeyizdir. İletişimin çok farklı kolları mevcuttur. Örneğin sözel iletişim en başta gelir. Bunu takiben sözel olmayan, davranışsal, tepkisel, duyumsal, duygusal, hissel, görsel, işitsel şeklinde ve buna benzer kavramlarda vardır. Sizler aileniz de ya da sosyal anlamda iyi bir iletişim kurabilmeniz için gerçek anlamda iletişime açık olmanız gerekmektedir. Ailemizle iletişimimiz de kendimizi iyi ifade edebilecek durumda olursak aile içi iletişimsizlik olgusunu da yıkmış olacağız.

Kendi isteklerimizi ya da karşı tarafın isteklerini göz önüne alırsak ve o şekilde hareket edersek daha verimli bir yapıya sahip oluruz. Ne istediğimizi bilirsek neye ulaşmak istiyorsak onu rahatlıkla elde edebiliriz. İletişim için kullanacağımız dilde sağlıklı iletişim için oldukça önemlidir. Aile yapısında kullandığımız dil bizleri iletişim için ileriye taşıyabilir. Sözel iletişimde attığımız adımlara dikkat etmek gerçek bir iletişimin anahtarıdır.

Sonucunda;

Ebeveynler kurdukları iletişim ağı sayesinde çocuklarının da sosyal anlamda gelişimine olanak sağlamış olur. Bu bağlamda etkili iletişim için kendimizi geliştirmek önemli bir durumdur. Geniş bir çerçevede durum analizi aile içinde yaşanan iletişim problemlerini çözebilir. İletişimin temel yapı taşı da etkili dinleme biçimidir. Bizler yaratılışımız gereği iletişim kurmak zorundayız. İletişimi kullanma biçimi de kendimizi aktarma şeklimizdir. Doğru ve etkili iletişim için kendimize olanak tanımalı ve geliştirmeliyiz.

 

Sizlerde aile içi iletişimin önemini merak ediyorsanız CSE Danışmanlık bünyesindeki uzman psikologlardan destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca 0 (212) 570 1705 numaralı telefondan da bizlere ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın

Bir cevap yazın